• 4
  belki de önce iyi futbol nedir bunun tanimini yapmak lazım. iyi futbol; defansif ve ofansif detaylarına girmeden, dinamik ve ileri geri blok halinde hareket etmek şeklinde özetlenebilir. şimdi 2000 yılı galatasarayı falan diye başlamayacağım. ancak senin takımında ogulcan caglayan, emre kilinc, taylan antalyalı, etebo gibi 25 yas ve altı yetenekli ve dinamik futbolcular varken sen sahaya arda turan, babel, feghouli, belhanda gibi 30 yas ve ustu yavaş ve cani istediğinde oynayan futbolcularla cikarsan sen ne iyi futboldan ne de iyi futbolcudan anlamıyorsun demektir bu. oysa fatih hocanın gecmiste yaptıkları, ki o donemlerde bu sadece turkiye icin degil avrupa icin bile bir devrimdi, kendisinin hangi futbolu kimle oynaması gerektiğini bilen biri oldugunu ortaya koymaktadir. peki nedir bu yorgun, bitkin, yaşli ama isim yapmış futbolcu fetişizmi? genc cocuklara inanacağız. hata yapacaksa gencler yapacak ki burada genc yas 20-25 yas arasıdir, tutup da 17-18 yaşında cocuklardan 11 yapıp sahaya cikalim demiyorum ama 18-20'lerin de yavaştan takıma isindirilidigi, daha da onemlisi eğer iyi calisirlarsa bir kaç seneye kendilerini ideal kadroda görebilecekleri bir futbol anlayisindan bahsediyorum.

  iyi futbol iyi futbolcularla oynanır. iyi futbol isimli futbolcularla oynanmaz!
 • 5
  hazırcı hoca beyanı.

  yani demek istiyor ki "ben kimseyi geliştirmekle uğraşamam,.ugraşsam da beceremem zaten bana hazır oyuncu alın".

  gio, wij, henderson,milner ortasahası başka hocada olsa belki de küme düşmemeye oynar ama klopp'un elinde olunca nasıl bir iş çıkıyor görüyoruz.

  alt liglerden gelen robertson'a, alttan trent'e hatta ve hatta salah ve firmino'ya atlattığı seviyeden bahsetmiyorum hiç.

  lafın özü:

  iyi futbol iyi hocayla oynanır.
 • 7
  iyi futbolcu = zeki insan. zeki insan = olayların veya durumların mantığını çabuk kavrayan insan.

  valla bilmiyorum ama bence sayısal becerisi iyi olan insanlar daha iyi futbol oynuyor. genel kanı tam tersinedir aslında. sayısal yapamayan öğrenci, tembeldir. tembelse de top oynuyordur gibi bir bakış açısı var. futbolun mantığını incelersek topla aranın iyi olması için geometri ve fizik bilginin iyi olması gerekiyor. aksi takdirde kaval kemiğiyle top kontrol etmeye çalışırsın, orta yapıyorum diye kaleci alıştırırsın, pas diye iftira atarsın falan. yanlış anlaşılmasın, sayısalcılar sözelcilerden daha zekidir demek istemiyorum. ama futbol aslında tamamen teknik bir olay. anlaşılması çok mümkün bir mantığı var. esasında olayın kendisi yoruma kapalı. yoruma açık olan şey sadece tercihler. ama her tercihin bir açıklaması var ya da olmalı. yaptığı tercihin mantığını açıklayamayan hoca kötü teknik direktördür, yaptığı hareketin mantığını açıklayamayan adam kötü futbolcudur, bunların sayısalı da iyi değildir.

  hem kişisel hem de takım olarak iyi bir tekniğe sahipseniz başarılı oluyorsunuz. futbolun mantığı çok açık. iyi savunacaksın, iyi hücum edeceksin. detayları elbette var. ama olay bu kadar basit. yani her hareketin bu 2 amaçtan birine yönelik olmalı. pas atıyorum derken dan dun vurmanın bir açıklaması yok. ya da savunuyorum derken alenen kaçan adamı farkedememenin. diyorum ya, topun bir anatomisi var. yuvarlak bir cisim bu. yani geometrik bir cisim. havadan gelen topu nasıl kontrol ederim diye düşündüğün zaman da fiziğe başvuruyorsun. göğüsle kontrol etmek mesela. kabak gibi fizik bilgisi gerektiriyor. bir topun göğüse gelirse nasıl sekeceği, ya da kola gelirse nasıl söneceği falan.. bunlar hep fizik.

  çalım atmak mesela. dikkat edin, büyük futbolcuların çalımlarına. topu çok kısa kısa dürterler ve sadece boşluklara yönelirler. hadi canım sen de diyeceksiniz belki ama tek yapılan budur aslında. ve iyi bir futbolcuyu ancak başka iyi bir futbolcu durdurabilir. tam anlatamadım. misal messi'yi ronaldo'ya ver. ramos'tan iyi tutar. ya da mbappe'yi messi'ye ver. nefesinden anlar hareketini. tedbirini alır. pique'den daha az açık verir. zeka frekansı aynı olan insanlardır tüm büyük futbolcular. maradona'sı, zidane'ı, hagi'si hepsi. bu adamlar futbolun mantığını, daha doğrusu topun hareket kabiliyetini ve oyunun mantığını çok erkenden çözmüş, yalamış yutmuş adamlar.

  topun hızı, pasın şiddeti, kontrol vs bunlar hep sayısal beceriyle alakalı. bir çok iyi futbolcu, aslında iyi birer mühendis, mimar falan da olabilirmiş gibi geliyor bana. bunlardan 3-4 tanesini bir araya getirip fiziksel kapasitelerini olması gereken seviyede tutarsan da iyi futbol oynuyorsun işte.

  11 tane kalas ama çalışkan adamla iyi top oynayamazsın. izleyene keyif vermezsin daha doğrusu. ama mantığı anlamış oyuncu sayısı arttıkça zor görünen bir çok şey kolaya dönüşür ve izleyen de görüntüden keyif alır. bizim takımın gördüğü son zeki ve büyük oyuncu da hepinizin de kabul edeceği üzere sneijder'dir. drogba, melo, podolski, riera ve elmander de son 10 yılda gördüğümüz diğer büyük oyuncular. yerlilerden bir tek emre çolak acaba mı dedirtti biraz ama "yok lan o değilmiş dememiz" çok sürmedi.

  ekleme: bak mariano'yu unutuyordum. ağırdı falan ama bence türkiye'de oynamış en büyük sağ bekti.
 • 8
  iyi futbol iyi oyuncu ile oynanır, geliştireceğiniz oyuncunun da iyi oyuncu olması gerekir. fakat burda iyi oyuncudan kasıt illa yıldız olması değildir. futbol zekasının olması demektir. nerde pas vermesi gerektiği, nerde şut atması gerektigi, çalım atması gerektigi gibi konuları istediğiniz kadar işleyin, futbol zekası yoksa maç içinde bunu hep karıştırır. yoksa iyi bir sistem takımı ile, yunanistan gibi euro 2004 şampiyonu olursunuz. çünkü savunma yapmak basittir, futbol da zor olan hücum etmektir, hücum ederken de mental yönden zayıf olanlar ile büyük işler başarmak kolay değildir. ayağı ile beyni koordine çalışmayan futbolcu sizi çıldırtır. bunun en güzel sinanmasini da 4 yıldır belhanda ile yaşıyoruz.
 • 10
  daha doğru ifade edilse tartışma kalmaycak popüler futbol ortamı beyanı.

  daha doğru ifade için:
  (bkz: iyi futbol kötü futbolcularla oynanmaz)

  profesyonel futbolcuların tümünü bulundukları seviyeye göre sadece iyi ve kötü diye ayırmak çok yetersiz ve işlevsiz. çünkü çoğunluğunu doğal olarak orta düzeyde olanlar oluşturuyor.

  daha da ayrıntıya gidilirse iyiye yakın orta, orta, kötüye yakın orta diye seviyelendirilebilir.*

  herkesin hemfikir olacağı bir konu var ki sadece futbol değil, hiç bir uğraş kötü aktörlerle yapılmaz. dolayısıyla iyi futbol iyi futbolcularla oynanır önermesi doğru ama niyetini çok iyi açıklayamayan bir önerme.

  tartışma da zaten bıradan çıkıyor. iyi futbolcuları ve kötü futbolcuları ayırdığınızda, her doğal eğride olduğu gibi sayıca en çok olan orta düzey futbolcular elde olacak.

  bu başlığa* hak vermeyenler, içinde bulundukları seviyeye göre aslında orta düzey futbolculardan bahsediyor. başlığa* hak verenler ise, sadece iyi olmayan değil aynı zamanda orta da olamayan kötü futbolcu gurubundaki oyunculardan örnek veriyor.

  dolayısıyla eksik ya da yanlış kavramlarla doğru düşünemeyiz* diyerek entry'yi tamamlıyorum. :)