• 2779
  --- alıntı ---

  galatasaray ne onyekuru ne de kulübü monaco ile görüştü. menajeri şu günlerde istanbul’da olsa da yönetim, nijeryalı oyuncu için bir girişimde bulunmadı. ve bana göre bu kez galatasaray, onyekuru’yu transfer etmez... yani onyekuru, galatasaray’a dönemez! çünkü yönetim temmuz’da yaşananları unutmadı, şu ana kadar da fatih hocanın da herhangi bir talebi olmadı... peki nijeryalı neden dönemez? kısaca gerçekleri, aktarayım.

  monaco ile imzalanan kiralama sözleşmesi 31 haziran 2020’de bitiyordu. ancak pandemi nedeniyle ligler ertelendiği için temmuz’da g.saray kritik maçlara çıkıyordu. fakat fransızlar yeni sezon çalışmalarını öne sürerek, “15 milyon euro yatırım yaptığımız oyuncu ya sakatlanırsa” diyerek istanbul’dan ayrılmasını istedi. pandemiden ötürü g.saray’ın çağrıya olumsuz yanıt verip konuyu fifa’ya taşıma hakkı da vardı. bunun için tabii ki onyekuru’nun da rızası gerekliydi.

  istanbul'dan maçtan 1 gün sonra ayrildi

  iki kulüp görüşmeleri sürdürürken g.saray, trabzon ile 5 temmuz’da çok önemli bir maça çıkacaktı. onyekuru, monaco’nun çağrısı üzerine eşyalarını topladı ve fransa’ya gitmek istediğini iletti. takımını yalnız bırakırken maçtan 1 gün sonra istanbul’dan ayrılmıştı. yönetim de bu olayı, ayrıntıyı hiç unutmadı. bugün bile onyekuru’nun adı geçtiğinde birçok isim “o bizi en kritik maçta yalnız bıraktı” ifadesini kullanıyor.

  neden 2: pandemide indirim talebini reddeden isimlerin başinda onyekur uvardi

  covid-19 yalnızca g.saray’ı değil, tüm dünya futbolunu, dev kulüpleri de vurdu! sarı kırmızılı kulüp, olağanüstü süreç sonrasında mali açıdan aldığı darbe nedeniyle futbolculardan ücretlerinde yüzde 15 indirim yapmasını istedi. ancak onyekuru bu teklifi kabul etmeyen isimlerin başında geliyordu. indirime karşı çıkan, pandemi sonrasında 3 maçta forma giydikten sonra monaco’nun çağrısı üzerine g.saray’da en azından trabzonspor maçında oynamak adına bir tavır ortaya koymayan onyekuru’nun bu yaptığı henüz unutulabilmiş değil!

  https://www.hurriyet.com.tr/...93&utm_term=post

  ali naci küçük

  --- alıntı ---

  hakkinda ali naci küçük kaynaklı şöyle bir haberin olduğu futbolcu.
 • 2780
  galatasaray'ın oyun yapısında, onyekuru tarzı bir kanat ihtiyacı bence yok. kenardan getirmek için de, onyekuru ayarında bir kanat lüks kalır. bu tarz bir ismi içerden kazanma yanlısıyım. son 15 - 20 dakikalarda oyuna alıp, açık alanı değerlendirebilecek isimlerimiz var.

  bundan 2 yıl önce ihtiyaç var diyorduk. çünkü sol kanadımızda bu tarz bir isim ezber olmuştu. garry rodrigues de, onyekuru da yükseldi. bugün ise daha farklı bir pas oyunu var. tempolu, herkesin işin içinde olduğu bir pres takımı da diyebiliriz. solda düşünülen isimler de daha oyun kurucu rolünde.
 • 2781
  bizde oyununu geliştirmiş ve belli ki bizi çok seven hızlı kanat oyuncusu. kendisi tarzdaki futbolculara ihtiyacımız olacak birçok maç oynuyoruz sezon içerisinde. hızı müthiş bir tehdit ve gerçekten ligimizdeki rakiplerimize bir korku saldığı da gerçek. bence kerem ve ali yavuz’u en azından kupa maçlarında ciddi süreler izleyerek karar verelim. baktık bu isimler yetersiz kalacak, bizi tanıyan ve aidiyet hisseden onyekuru dururken başkasını zaten düşünmeyiz. aksi halde zaten elimizde kerem ve ali yavuz var, bu isimler katkı verecek seviyedeyse onyekuru transferi lüks olur.
 • 2783
  fenerbahce'nin maşası fanatik denilen "gazete", tırnak içinde yazıyorum cunku bin şahit ister, ortalığı kızıştırmak, adamın fiyatını arttırmak için haber yapmış. onyekuru satılmazsa, yani kiralanacaksa, bizden başka takıma gitmesi mümkün değildir, şu anda da kimseye satamaz monaco. adam herkesi reddedecek galatasaray için; ama son saniye fenerbahce'ye gidecek.. aynen tabi.. biz istemeyiz kendsini almayı, o başka hikaye, ama yine de fenere gitmez.
 • 2787
  bana göre kendisi türkiye ligi için çok ama çok değerli bir futbolcudur.

  yerli ve yabancı basında sürekli olarak türkiye'de sert ve markaja dayalı bir futbol oynandığı yazılır ki bu doğrudur, fakat kısmen doğrudur. bizim takımlarımız geriye yaslanıp yerleştiklerinde rakip hücumcuyu iyi marke ederler. ancak geçiş hücumlarında, hazırlıksız yakalandıklarında faroe adaları seviyesinde bir savunma anlayışları vardır. bunun sebebi de o tip hücumları engellemenin belli bir strateji ve konsantrasyon istemesi, yani bizde hiç olmayan şeyler.

  tam bu noktada onyekuru gibi futbolcuların önemi ortaya çıkıyor, ki sayıları yüksek değil. herkes rodrigues gibi, nkodou gibi futbolcularla onyekuru'yu mevkileri gereği aynı kefeye koyuyor ama işin aslı öyle değil. onyekuru'yu farklı kılan şey çok yüksek bir gol oranı olması. bahsettiğim geçiş hücumlarında seri ama pozisyon bitiriciliği düşük kanatlar size 1 kazandırıyorsa, onyekuru gibi adamlar 3 kazandırıyor. türkiye liginde nwakaeme'yi değerli yapan, kuyt'ın bir ton gol atmasına sebep olan ve hatta cenk tosun'un kariyer performansını kanat forvet olarak göstermesinin sebebi de bu.

  uzun lafın kısası, onyekuru suyun öte yakasına kaptırılması teklif dahi edilemeyecek kadar değerli bir adam. alamıyorsak da aldırmayalım.
 • 2788
  gerek ekonomik olarak gerek kadro kalitesi ve derinliği olarak şu pandemi buhranında kendisine gönül koyacak had nasıl bulunuyor ben anlamıyorum.

  bu arada hakkında çıkan haberde ne monoca cephesinin ne de kendisinin haksız olduğu tek nokta yok. onyekuru zaten kiralık geldim sözleşmede vaat ettiğin paradan da kesintiye gitme diyor, monoca da sen bu adamı birkaç milyon euro'ya kiraladın ben 15 milyon euro yatırım yaptım sözleşmesi bittiyse gereksiz riske atamam, geri gelsin diyor. burada tam olarak sorun ne.

  kendisi için umarım bizi yarı yolda bıraktı indirim yapmadı, monoca çağırdı falan şeklinde aptalca triplere girilmez ve ocak ayında kiralanır. geçen sezon dahi 6 ay top oynamadan geldi, üstüne birde sıtma oldu sonrasında gene pandemiye kadar verdiği performans ortada. adam vasat türk takımlarının savunma anlayışının bugu gibi resmen.

  hayır biz boşlasak fenerbahçe kadrosuna katacak bir şekilde bu kesin. monoca'da kadroya giremeyen adam avrupada türkiyeden başka yere gidemez. zaten çin-arap yarımadası için falan yaşı genç. keza menajeri de türkiyeden ilgilenen birkaç takım var dedi.

  fenerbahçe'ye gelip bize geçen senelerde verdiği katkıyı verse, şampiyonlukta kilit rol oynasa falan şuan için kendisine burun kıvıran taraftar, yöneticiler ne yapacak acaba merak ediyorum.
 • 2789
  bence milyarlarca tl borcu olan galatasaray'ın kiralamaması, almaması gereken futbolcu.

  geçen sene hatalı bir iş yaparak kiralık oyunculara milyonlarca euro döktük. bir hevesle devamlılığını kaybetmiş klas bir santrfora onlarca milyon euro döktük. döke döke bardakta su kalmadığını fark etmemiz gerek. zaten su dökmemiz yasaklanmış, biz hala bir yerlerden bardağa su doldurup dökme derdindeyiz.

  onyekuru'yu galatasaray için değerli yapan üç şey var bana kalırsa.
  1- savunma yardımı: onyekuru'nun neredeyse süratinden bile değerli bir özellik bu. kanat forvet oyuncularının yarattığı en büyük problemlerden biri, takım savunmasına katılımdır. maalesef günümüzde çoğu kanat forvet, rakip beki takip etmiyor. premier lig'i ve championship'i bir kenara koyalım. 1. ligi bu sene izleyememiş olsam da bu iki lig için konuşayım: en disiplinsiz kanat forvet bile bekine en azından gölge markaj yapıyor. onyekuru'nun çok değerli bir özelliği var: savunma becerisi olmasa dahi sadece çabukluğuyla birlikte alan kapatıp, bekini rahatlatabiliyor. yani onyekuru'nun benim gördüğüm kadarıyla bir hamle veya pozisyon alma* becerisi yok. ancak çoğu bekten hızlı olduğu için savunmaya dönüşüyle beklerin top sürme ihtimalini azaltıyor, galatasaray'ın sol beki yalnız kalmıyor.

  2- topsuz koşu: kanat forvet maalesef bütün ters ayaklı kanat oyuncuları için kullanılmaya başlandı. örneğin robben de, bernardo silva* da sık sık kanat forvet olarak alınıyor. oysa ki bernardo silva bir kenar hazırlayıcısı. onyekuru gerçekten bir kanat forvet. ancak bakınız, bruma da kanat forvet olarak ele alınıyor. bu iki oyuncu arasındaki en büyük fark; bruma'nın hazırlayıcı ve meşakkatli bir futbolcu olması, onyekuru'nun ise üç hareketle* işlemi öyle veya böyle tamamlamasıdır. ben onyekuru'nun iyi bir driblingçi, hazırlayıcı olduğunu düşünmüyorum ancak kendisi zeki bir futbolcu. çok zeki topsuz koşuları var, üstelik olağanüstü bir hıza da sahip olduğu için oyun karakterine ait olan üç hareketi çok hızlı yapıyor. koş, düzelt, vur. bu üç hareketi babel yaparken gözlerimiz kanıyor ancak onyekuru yaparken skoru buluyoruz. buradaki fark çabukluk.

  topsuz koşularının yanı sıra onyekuru iyi pozisyon alan bir futbolcu.

  3-basit oyun: dediğim gibi onyekuru meşakkatli bir futbolcu değil. skora etki etmesi için 30-40 metre dribling yapmasına, 2-3 futbolcu geçmesine gerek yok. beki ters ayakta yakalaması bile yeterli. koşusunu doğru yere yapıp, ortalama üzeri bir kaliteyle vuracağı için, onyekuru skoru çıkartır. onyekuru'nun yaptığı şeyler, çabukluğuyla beraber takımı kolayca skora götürüyor.

  ancak şöyle bir sorun var: dikine ve hızlı pas oyunu oynayan bir galatasaray'da onyekuru'ya ihtiyaç var mı? üstelik sağ kenardan tempo getiren ve pas özelliği sıkıntılı bir oğulcan söz konusuyken, sol tarafa da pas oyununa pek yatkın olmayan onyekuru'yu koymak bize ne kazandırır?

  sorulması gereken sorular şunlar:
  1- galatasaray sol kenarına bir hazırlayıcı mı transfer etmelidir yoksa kanat forvet mi?
  2- kanat forvet ihtiyacı olan bir galatasaray, buraya birkaç milyon euro harcamalı mıdır?
 • 2793
  fenerbahçe anca kafasını alır. onyekuru dünkü topçu değil. 1.5 sene burda oynadı. iki takım arasındaki mantalite farkını gördü. üstelik bizim yüz vermeyip fenerbahçeye transfer olan garry rodriguez olayı da taptaze önünde duruyordur. futbolcuların ekseriyeti aptal değil. fenerbahçe bu saatten sonra anca mhy gibi sosyal zekası 80 iq'lü adamları kandırır. son yıllarda fenerbahçeyle transfer yarışına girip de kaybettiğimiz futbolcu var mı? vedat muriqi bile bize gelmek için rest çekmişti ama daha sonra kimleri kimleri devreye soktular da anca alabildiler. herifin canına okudular resmen. resmen gönülsüz gitti. 2000-2010 yılları arasında değiliz artık. ekonomik olarak artık iyi değiller. ali koç görevi bırakmasın diye dua ediyorlar bunca başarısızlığa rağmen. öyle kolay değil büyük paralara adam getirmek. daha uefa denetimine falan girmediler. bi girsinler de görürüz bakalım kimi neyi alabiliyorlar. avrupaya gidemedikleri için tek atımlık kurşunlarını bu sene sıktılar. bi başarısız olsunlar da ben görürüm ''alo ben emre abin'' tatavasını. gerçi başarılı olsalar da bir şey değişmeyecek. avrupa için ffp denetimini geçemeyecekler. adım gibi eminim buna ama ben halen başarısız olacaklarını düşünüyorum. halen en büyük rakibimiz başakşehirspor. şu an ne yapıyorlarsa şampiyonluk ve dördüncü yıldız için yapıyorlar. yapılanma için 35lik adamları toplamazsın takıma. gelen adamların kaç tanesini erol bulut bizzat istemiştir çok merak ediyorum. 18 tane transfer yapmışlar. maksimum 5'dir. o da maksimum bak.

  sözün özü: onyekuruyu anca beni sports maç özetlerinde görür bu camia merak etmeyin. karşı tarafın suyu bulandırma çabalarına kanıp da gönül koymayın. biz alabilir miyiz bilmiyorum ama fenerbahçeye gitmeyeceğini çok iyi biliyorum.