• 16
  (bkz: #2230261)
  (bkz: #2248243)

  bugun cesitli platformlarda 19 bin dolara kadar yukselmis olan sanal paracik. turkiyede ise 67 bin liraya ulasti local para birimimizde.

  kendisini 3 yilda ikiye katlar demistim, dedigim uzerinden 6 ay gecmeden kendisini 3'e katladi.

  bana inanilmaz para kazandirmis durumda. canini yedigim.

  para yatirayim diyenlere tavsiyeler:

  1- fiyati son zamanlarda cok arttiginda almadan once 2 kez dusunun (mesela 2 gunde %50 artti, almak mantikli olmayabilir bugun. ama ayni sekilde almamak da hata olabilir, cikisi kisa vadede devam ettirme ihtimali de var)
  2- al sat yapacaksaniz, ciddi zaman ayirmayi goze alin. evde tv izleyemiyor, iste is yapamiyor duruma geliyorsunuz heyecandan ve takip etmekten. 1 bitcoin alip, al sat yaparak o 1 bitcoini 0.9 bitcoine dusurebilirsiniz de. al sat biraz sans, bolca analiz gerektiren bi is.
  3- ben alip bekleyecegim diyorsaniz her daim almak mantikli. bireysel gorusum bu arkadasin 30 bin dolarlari gorecegi yonunde 2018 sonlarina dogru. tam tersi de cikabilir. sonta alotof kardes para yandi diyip toplanip beni dovmeyin. ama ben cok ciddi bir miktar para yatirdim bu tahminlerime gore. yani burada atip tutuyor ama elimi tatliya tuzluya karistirmiyor degilim.
  4- keriz silkeleme denen, korkutma dususlerine karsi bagisiklik gelistirin. bitcoinin 2 gunde %60 dustugu zamanlar oldu. 1000 lira koyup, o 1000 lira deger kaybedip 600 lira olunca korkup satmayin. er yada gec tekrar kar pozisyonuna gelirsiniz.

  gibi gibi

  ek not: bitcoinin degerli kilan seyin ne oldugunu bilmeden, ic dinamikleri incelemeden, arastirmadan konusan insanlara itibar etmeyiniz. hatta bana da itibar etmeyiniz. arastiriniz, kendi bilgi dagarciginiza gore karar veriniz. "patliycek yeaaa" diyenden de "oo babos seneye 150 milyon len amq" diyenden de korkacaksiniz.

  olay cok basit. dunyada kisitli sayida bitcoin var. bunu destekleyen bir altyapi var. destekleyen bir guruh ve bundan para kazanan bir topluluk var. hepsi bir araya gelince, degerleme yaratiyor. bitcoini sadece bitcoin sanmayin, bitcoin ve ondan sonra ortaya cikan sanal para ekosistemi "avrupa ulkelerinin ekonomisinden daha buyuk". bilmem analtabiliyor muyum. bitcoin su an avrupa birligi uyesi olan ulkelerin yarisindan daha buyuk ekonoiye sahip. birileri de gelip "potloyocok" veya "ucuyor omono koyyom" diyecek tabi ki. cunku agzi olanin konusmasi ulkemizin atasporu. ben dahil.

  siz ne yapacaksiniz? dogru zamanda girip, dogru zamanda cikacaksiniz. bu durumda ne olacak, ucmasi da patlamasi da size dokunmayacak.

  not 2: ben de bir sure arastirmayip milletin dediklerine inandigim icin cok kati baktim bu olaya. sahtekarlik yeaa dedim gectim falan. sonra bir gun yazilimci kimligimle arastirdim, dinamiklerini inceledim ve gordum ki, bu konuda kimsenin fikrine itibar etmemek gerek. patlayacak diyenlere sorun, "neden patlayacak?" deyin, cevap, cunku patlayacaktir, oyle.

  bu tarz konusan insanlarin "buluta boyle bisey koyuyosun isteyen onu gidip oradan aliyo, kullanin cok kafayi takmayin sonra kafayi siyirirsiniz" diyen binali yildirim beyefendiden pek bir farki oldugunu dusunmuyorum.
 • 18
  özellikle kısa ve orta vadede çok kazanç sağlayabilen kripto para birimi. ancak şu an bilen bilmeyen herkesin bu kanala para aktarması bunu tıpkı 2000 ekonomik krizindeki gibi bir balona dönüştürebilir. olay girmek değil çıkış yapılması gereken zamanı bilmekle ilgili.

  15-20 dolar civarında seyrederken, dolar/tl de 2 tl civarında idi. o zamanlar dikkatimi çekmişti ve 4000 tl civarı kenarda param vardı. keşke alsaydım. şu an 20li yaşlarımda iyi bir yatırım planlaması ile çok erken emekli olabilir, kariyer planım olan kariyer yapmamak konusunda net bir adım atmış olurdum.
 • 19
  uzun dönemde artmaya devam edeceğini tahmin ediyorum. 4-5 yıla 300 bin olacak, 400 bin olacak diyen çılgınlar da görüyorum ama o kadar da hızlı artmaz. kulüp olarak tam yatırım yapmalık. bu arada bu ay içerisinde birkaç tane fork olacak, fiyatı kısa dönem düşüşleri gösterir.

  ayrıca hayret başlık "ilgi alanımızın dışında" diye silinmemiş.
 • 24
  üretmeden, çalışmadan para kazanmak sürdürülebilir bir şey değildir. ama tabii zeka yaşınız 20'yse bunu anlayamayabilirsiniz. ha eğer kıyaslanılan beyin gücü ve bilek gücüyse üretmek, çalışmak mı beyin gerektiriyor yoksa falanca miktarda para yatırıp beklemek mi? iq'nuz 30 falan ise bunu da anlayamayabilirsiniz.

  kapitalist-liberal düzenin kitlelere sattığı umuda inanan yoksullar bu ve bunun gibi uygulamalarla biraz daha yoksullaştı bir de üstüne borçlandı, umudu satanlar da paralarına para kattı.

  eninde sonunda patlayacak olan sanal para birimi. sizleri soymak isteyenlere, fütüristlere, sömürücülere inanmayın.
 • 25
  bundan yaklaşık 1 ay önce girdiğim para. öncelikle şunu belirtmekte fayda var kesinlikle bu iş patlayacak, çünkü üretmeyen her ekonomi çökmeye mahkumdur. bu tabiki benim görüşüm. diyeceksiniz ki patlayacak neden girdin. ben 1 ay önce biraz bitcoin biraz ether aldım. bu bir ayda para yuzde 60 gibi bir kar bıraktı. ben de ana paramı alıp çıktım. sonra tüm paramı geleceğinin parlak olduğunu düşündüğüm iota isimli altcoine yatırdım. maliuetim sıfır tl. batarsa ne ala, canım yanmaz. ama haksız çıkarsam da coşarsa bedavadan yatırımım olacak. şu seviyeden girilir mi diyen her arkadaşıma şiddetle önermiyorum. çünkü parası olanların tam da istediği bu umut yacirliği bence. boşta duran canınozı yakmayacak paranız varsa denenebilir. aksini düşünmek bile büyük hata