• 1
    kripto para birimidir. yani bir nevi internet parası. futbolla ilgisi henüz kesin olmamakla beraber ffp'nin arka bahçesinden dolanma yollarından biri olduğu konuşuluyor. paranızı dolardan bitcoin'e cevirip bitcoin olarak başkasının bitcoin hesabına transfer yaptığınızda anonim bir şekilde birisine para vermiş olabiliyorsunuz yani ortada bir para transferi var ama kimin kime gönderdiği bilinemiyor ve paranın takibi yapılamıyor. futbolla ilgisi hakkındaki dedikodular şöyle alevleniyor, atıyorum x takım y takımına bir futbolcu için 50 milyon euroya anlaşıyor ama resmiyette 5 m eurodan atılıyor imzalar geri kalan 45m euro bitcoin olarak 10-15 tane farklı bitcoin cüzdanına gönderiliyor. ayrıca oyuncuların maaşlarında da kullanıldığı dedikoduları var ki benim kafama en çok yatan bu oldu çünkü oyuncu menajerlerinin ne kadar çakal olduğunu anlatmama gerek yok. kripto para birimleri ne kadar kontrol altına alınmak istense de başarılı olunamıyor. şu an piyasadaki arzı 52 milyar dolar. dedikodular hiç de komplo teorisi gibi durmuyor bu açıdan bakınca.
  • 3
    hakkında bazı yazılanlara göre, ileride futbol transferleri yaparken kullanılabilecek bir para türü olabilir. bitcoin hakkında insanlar ikiye ayrılabiliyor. bir kısım "gelecekte kağıt paranın yerini alacak çok önemli" diyor. bir kısım "eninde sonunda patlar, keriz silkeleme" diyor.

    ben ise hakkında hiçbirşey bilmiyorum. bir kere çok fazla ingilizce teknik terim var. internette nedir diye bakayım dedim. her cümlede ingilizce bir sürü teknik terim. onları google'a yazıyorum. yine hiçbirşey çıkmıyor. çıkanlarda da bilinmezlikler mitolojilerdeki lanetler gibi artarak devam ediyor. konuya uzman yazarların, herkesin anlayabileceği şekilde mesela, yabancı kelimeleri parantez içinde açıklayarak biz bilmeyenler için bitcoin anlatsa güzel olur.