• 1
  passolig'in bağlı olduğu bankadır yanılmıyorsam. yani o kart ücretleri falan hep buraya gidiyor. aktif bank'ın çalık grubu'na yani dolaylı olarak rte'ye bağlı olduğunu söylersem de şaşırmazsınız sanırım. bir de en son bjk'ye bu bankadan 100 milyon tl tutarında kredi çekme hakkı tanınmış.

  edit: kredi çekmiş yazmıştım yanlışmış o. kredi çekmemiş, kredi çekme hakkı tanınmış.

  (bkz: barzo.swf'deki palet abi was here)
 • 5
  bilen bilir, telefon, buzdolabı, televizyon falan eskiden kredi kartına 12-15 taksit falan yapılırdı. sonra çok değerli hükümetimiz vatandaşının borçlanarak zor durumda kalmasını engellemek için mükemmel bir karar alarak taksitlendirmelere sınır getirdi. sonuç olarak kredi kartıyla en fazla 9 taksit yapılabilmekte, cep telefonuna ise taksit yapılamamakta.

  sonra bir baktım birden bire arçelik 36 ay taksit falan yapıyor, hem de kartsız. allah allah! nasıl olur? sordum bir bayiye nedir bu diye, açıklama aktif bank.

  adamlar sistemi çoktan ayarlamışlar...

  kızınız var, oğlunuz var, 4-5 bin lira beyaz eşya, 2-3 bin lira televizyon, en az bin lira süpürge, ütü falan ne yapacaksınız? kredi kartınız var gidiyorsunuz, en fazla 9 taksit. e birader en fazla 1500-2000 lira alan bir adam ayda 800-900 nasıl ödesin? otur aktif bank'ın kucağına, 36 taksit. yok mu alternatif? yok!

  bir dönem pastörize yumurtanın vergisi düştü, bir baktık unakıtan'ın oğlu üretiyor. bir bakarsın maliye vergi kıyağı yapmış; yararlanan yimpaş. bir bakarsın bir vakıf binası kiralanmış, talip çoktan belli türgev. bir baktık yazarkasa pos sistemi apar topar hizmete sokulacak, tek pos makinası var; vera.

  anlayacağınız önce strateji belirleniyor, türkiye genelinde 8 tane şubesi olan aktifbank taksit altyapısı kuruyor, sonra hooop, 9 taksit sınırı. passolig'ten bahsetmeye gerek bile yok.

  neydi; bana kul hakkıyla gelmeyindi değil mi?

  bunlar kul hakkını cool hakkı anlamışlar herhalde.

  bir de sporla alakalı tanım yapalım; passolig temin bankası.
 • 11
  kara para aklamak icin kurulmus bir banka oldugu cokca vatandas tarafindan artik kabul edilen sirket.

  simdi passolig zorunlu mu? evet zorunlu. peki, bu zamazingo her bankanin kendi musterileri verebildigi bir nane olsaydi, hicbir kimse itiraz eder miydi? bence etmezdi. zira kartını degistirmeyeceksin, ya da passoligli bir kartla alabileceksin biletleri vs.

  ulan gunumuz dunyasinda, ben kredi kartimla gidip bir supermarketten ulker cikolatali gofret alayim, bunu banka sisteminde benim kart hareket dokumumun detaylarina bakan bir calisan cok rahat gorebiliyor. sasirmayin, evet görebilir.

  eee, madem kisileri tespit icin yapildi bu passolig, neden bu ne idugu belirsiz, hepi topu 8 subesi olan
  (adana, ankara, bagdat caddesi, bursa, antep, istanbul, kayseri, izmir) 81 ilin tamaminda subesi olmayan banka devreye sokuldu? sirf birilerine peşkeş çekmek icin mi? neden olmasin.

  simdi anlasildi mi mesele? kara para aklama, futbol taraftarinin paralarinin peskes cekilmesi, haksiz rekabet ortami, devletin imkanlarinin tekelleşmeye sebebiyet vermesi vs vs bir sürü yolsuzluk, haysiyetsizlik, namussuzluk olup olmadigina da vatandas karar versin ben burada ithamda bulunmayayim. simdi dava falan acar bunlar, neme lazim, yuzyuze bile gelmek istemem, zira bana da bulaşır bir seyler aman haa!

  edit: sahibi çalık şirketler grubunun başindaki ahmet çalık'tır. kim olduguna, hangi siyasi partiyle yakin olduguna da bi zahmet siz bakiverin. not: cehape degil.