• 2
  tarihe geçmiş bir basın toplantısıdır. hoca (bence çok akılcı sebeplerden ötürü) resmi dili, gizliliği vs. tamamen bir kenara bırakmış ve tamamen içini dökmüştür. adam fenerbahçe'nin bile transfer duyumunu verdi*. bu kadar açık sözlü bir basın toplantısını daha önce ne zaman görmüşüzdür, bir daha da kimden ve ne zaman görürüz bilemiyorum açıkçası.
 • 7
  umarım ilgili toplantıda isimler vermesinin sebebi bahse konu futblocuların transferlerinde önemli yol katettiğimiz içindir aksi takdirde isimlerin net olarak açıklanmasının transferin maliyetini artıracağı aşikar. ben şahsen göksel gümüşdağ olsam şu saatten sonra ne koparırsam koparırım. hoca tepki göstermekte haklı hatta futbolcu ismi vermeden yönetimi baskı altına almaya yönelik daha sert açıklamalar da yapabilirdi ve hatta bence daha da uygun olurdu. şu yöntemin doğruluğundan pek emin olamıyorum açıkçası.

  edit: bahsettiğim şey tam olarak buydu.
  https://twitter.com/...983635295694850?s=21
 • 8
  terim burada ismini zikrettiği oyuncuların fiyatlarının yükseleceğini bilmiyor olamaz; başka bir hesabı var belli ki... aslında başakşehir’in de şampiyon kadrodaki bıkkınlığı düşünerek kapsamlı bir yeniliğe hevesli olabileceğini düşünmek makul.

  göksel başkan ile sözü geçen olası görüşmelerin takas ekseninde yürüyeceğini varsaymak durumundayız çünkü terim irfancan ve visca’nın ismini telaffuz etti. para ile almaya kalksan 20milyondan aşağı bırakmaz göksel bunları. dolayısıyla takas ekseninde konuşmak zorundayız.

  mesela;
  “luyindama+diagne” = “irfancan-visca”
  kağıt üstünde bizim için çok karlı gözükmüyor bana, çünkü bu takasların sonrasında birer tane de stoper ve hedef santrafor da almak gerekecek. ayrıca maliyet olarak da bu takasın kafa kafaya karşılayacağından emin değilim, sanki bize 3-5 bişeyler atması lazım gibi başakşehir’in. veya ilave olarak crivelli’yi de vermesi düşünülebilir. yoksa visca bu yaşından sonra kaç paraya satılabilir bi düşünmek lazım. irfancan’ın da avrupa’da çift haneli alıcısı olduğunu sanmıyorum. en net ederi belli olan luyindama bu dörtlüde. ona göre pazarlığı yüksekten başlatmak lazım.
 • 9
  23. şampiyonluğumuzun yolunu açan basın toplantısı, inşallah.

  hoca baktı yönetimin yine bir şey becerebileceği yok, ben isimleri ortaya atayım, taraftar baskısıyla en azından bir ikisini almaya mecbur kalsınlar diye düşündü muhtemelen. açıkçası doğru buldum çünkü rakipler bir bir kadrosunu güçlendirirken bu uzun maratonu böyle götürmemiz imkansızdı.
 • 14
  hocanın açıklamalarında yapılan ironileri anlamayanlar var sanırım.

  hoca ve ekibi sürekli işleri bir yere getirip yönetim hiçbir şey yapmıyorsa bilerek ağırdan alıyorsa, transfer listesini sağa sola sızdırıyorsa, maç öncesi kadro sızdırıyorsa hoca da artık bir yerde patlayacaktı patladı.

  hoca madem benim listem her dönem sızdırılıyor sürekli isim atıp işleri ağırdan alıyorsunuz o zaman aynısı size yapılsın bakın noluyor hamlesi geldi. hoca baya sinirlenip içerlenmiş belli bu yönetiminden umudu kesmiş isteklerini açık açık herkes içerisinde belirterek silkindirme hamlesi yaptı.

  bundan sonra kim kime patlarsa durumu olacak ileri ki zamanlarda yönetim tarafından hocaya karşı hamleler gelebilir mi veya seçimi düşünerek transfer için hamleler yapılır mı ilerleyen günlerde bekleyip göreceğiz.
 • 16
  takımda genel olarak bir kopukluğun olduğunu gösteren basın toplantısı. takımdaki ihtiyaçlar, sorunlar veya konuşulacak her ne varsa basın önündeki konuşulmasını hiç doğru bulmuyorum. eğer hocanın istedikleri oyuncular konusunda başakşehirle transfer görüşmesi yapıldıysa göksel gümüşdağ ellerini ovuşturmaya başlamıştır. hoca istiyor mecbur alacaksınız diye. hatta ali koç denen başarıyı sadece ezeli rakibine çalım atmakta veya laf çakmakta gören başkan da şimdi fırsatını yakaladım demeye başlamıştır. her an irfan can ve visca fenerbahçede haberlerini duymaya başlayabiliriz.

  ben ne cengizci ne terimciyim. her birinin değeri gözümde bambaşkadır o ayrı konu ama benim için asıl olan galatasaraydır. ve de bildiğim satmak istediğin oyuncuyu kötülemez ille de satacağım diye yaygara koparmazsın. aynı şekilde alacağım dediğin oyuncuya ille de almam lazım diye yine ulu orta yaygara koparmazsın. her birinde yapılan hata yapan kişiyi bağlar. yönetim satarken hata yaptıysa hoca da alırken aynı şeyi yapmıştır.

  evet belki de hocamın sabrı taşmıştır ve başka çaresi kalmamıştır. ama yine böyle olması gerekmiyordu. çünkü geçen sene en iyi kadrolardan birinin kurulduğunu da gördük. o zaman da çok başarılı olduğumuzu söyleyemem. şimdi takıma transfer yapılmasının hatta takımın bataklığa sürüklemesine rağmen yapılmasının başkana nasıl bir zararı olabilir. sonuçta cebinden vermiyor parayı batarsa takım batacak. kesinlikle kötü niyetli olduklarını düşünmüyorum ama transfer konusunda yetersiz olduklarını da kabul ediyorum. burada da içeride neler olduğunu bilmeden yorum yapamam. çünkü fatih terim’e rağmen malatya’nın kasımpaşa’nın trabzonun alanya’nın bulduğu oyuncuları yönetim bulsaydı fatih hocam kabullenip oynatırmıydı.

  evet türk futbol tarihinin en başarılı teknik direktörüdür kendisi ama trabzon alanya kasımpaşa malatya da hatta ve hatta fenerbahçe de teknik heyetine bile danışmadan yapılan transferleri biz de fatih hocam varken yapamazsın. belki de yaparsan da en fazla bir tane yaparsın. o da falcao gibi bir isim olur. o konuda da böyle bir sakatlık bize denk geldi. daha önce linderoth transferinde de bu tarz bir talihsizlik yaşamıştık. hiç sakatlanmayan adamın sakatlanacağı hatta futbol hayatının bitesi geldi.

  arkadaşlar burada hepimizin ortak noktası galatasaray futbol takımı. seversek de eleştirirsek de herşey takımımız için. ve her zaman özgürlüklerden bahsettiğimiz bu ülke de bu kadarına da hakkımız olduğunu düşünüyorum. yoksa ne fatih terim düşmanı ne de yönetim sevdalısıyız. istediğimiz tek şey her konuda bu ülke futboluna öncülük yapmış bir takımın çok sistemsel bir yapıya bürünmesi. yoksa ki ukrayna da bile savaşın ortasında çatır çatır takımların kurulduğunu yönetildiğini görüp zenginin malı misali çenemizi yormaktan öte gidemeyiz. zamanında yapılan her gelenin takımı kendi menfaatleri uğruna batırdığı bir durumun hala acısını çekiyoruz. artık ayaklanma ve bu konuda da türk futboluna önder olma bizim asıl amacımız olmalı.

  bundan sonra da değil mesut özili almak isterse messiyi getirsin diğer takımlar ben kendi adıma gram kıskanmam.
 • 17
  hocanın açıklamaları kime ne fayda sağladı ki? ipler koptu anladık da sırf irfan+visca 15-16 milyon ediyor, zaten önümüzde transfer yapamama engelimiz varken yönetimi bu kadar öne atmak da gereksiz yani. bugün bu takımda taylan oynuyorsa zorunluluktan oynuyor hocam. sezon başı o bölgeye adam alsaydık taylan’ı her maç max 10 bilemedin 15 dk izleyecektik. sıkışık takvimden dolayı arada bir 90 dk oynardı.
 • 18
  umuyorum ki 1 ocak 2021 tarihi itibarıyla uefa ile sattığın kadar al anlaşmamızın bittiğine dair söylediği şey doğrudur ve bizim bilmediğimiz bir şeyler vardır. aksi takdirde bu basın toplantısı, sadece yönetimi değil, bu sezonki lig şampiyonluğu için galatasaray'ın rahat bir 10 senesini daha yok edecek.

  ekleme: gelen birkaç mesaja göre hoca daha sonra yanlış söylediğini ifade etmiş, anlaşmamızın bitmesi gibi bir durum yokmuş.
 • 19
  yerden göğe kadar doğru bir açıklama yapmıştır. transfer yasağı sadece bize yok, her takıma var. ama rakiplerin takımlarını kurup, bunu kılıfına uydururken, koca koca iş adamları onlarda ellerini ceplerine atıp, iş ilişkilerini kullanarak kasa kolaylıkları vs oluştururken sen kalkmış sus pus oturuyorsun 2 yıldır.

  hayır yapamayacaksanız, yapabilecek birilerine devredin. bu işler böyledir.
 • 20
  dikkatimi çeken ayrıntısı şudur: hoca özetle şu şu oyuncuları istedim, anlaşılmadan da teknik olarak satışa izin vermeyeceğim dedi. yani son yıllarda gördüğümüz önce bütçe oluşturup sonra bütün parayı alakasız birisine gömmek zorunda kalma sorununu yaşamamak istiyor.

  sonuçta kim satılırsa satılsın takım güç kaybedecek ve yerlerine fahiş fiyatlarla rastgele adamlar alınmaması gerekiyor.
 • 22
  ben fatih terim'in bu röportajla niyetinin çok daha farklı şeyler olduğunu düşünüyorum. hocanın derdi oyuncu isimleri değil. hocanın derdi kendisiyle her toplantı yapıldığında "alırız hocam, hallederiz hocam" diyip transfer dönemi kapandığında hocayı şapkadan tavşan çıkarmak durumunda bırakan kişilerle. ve sanıyorum ki tıpkı hoca da bizler gibi bazı bahanelerin ısıtılıp ısıtılıp geri getirilmesinden artık bıkmış.

  ffp büyük bir bela, satmadan alamazsın, para yok... tamam kardeşim de bu mazaretler üç senedir var. aha iki haftaya üçüncü senesi dolacak yönetimin her transfer dönemi aynı şeyler. bu galatasaray takımının bir tane mi oyuncusunu isteyen kulüp yok biz niye adam satamıyoruz? aramızda şirketlerde iş geliştirmeci, satış temsilcisi/personeli/müdürü olarak çalışanlar vardır ve onlar daha iyi bilirler ama benim gördüğüm, bildiğim kadarıyla sen bir ürün satmak istiyorsan hazırlarsın bir sunum, katalog ve müşteri ararsın. gerekirse senin yöneticin yapacak bir katalog çıkacak avrupa turuna kulüp kulüp oyuncu satmaya çalışacak. para getirebilecek birkaç oyuncu var takımda hiçbirine resmi teklif gelmiyor. bizim yönetim de teklif gelsin diye çaba göstermiyor. biz en son ne zaman satış yaptık ya? en son ne zaman, hangi oyuncuyu sattık da oh be iyi satış yaptı bu takım dedik? ocak 2019'dan beri kulübe para kazandıran satış yapabildi mi yönetim ben hatırlamıyorum.

  o yüzden fatih hoca doğru yapmıştır. isim verdi teker teker. oyuncunun fiyatı yükselir... yükselsin kardeşim. galatasaray kulübünün yöneticileri de pazarlık yapmayı bilsin de yükseltmesin fiyatı. fiyat yükseliyorsa başka yerden kompanse edebilmenin yolunu bulsun yönetim. madem öyle yönetim de üstüne düşeni yapsın artık.

  fatih hoca çıkmış ve transfer döneminin bittiği gün söylenecek her türlü bahaneye karşı ben artık bunu kabul etmiyorum demiştir bu röportajla. doğru da yapmıştır. bu röportajı ocak ayının son günü vermenin önemi yok, su testisi kırıldıktan sonra tokadı bassan ne basmasan ne?
 • 24
  aslında hoca, bein sports'taki maç sonu röportajında daha net konuşmuştu. basın toplantısında hızı biraz kesilmiş gibiydi. satır aralarını okuyalım ve hocanın ne demek istediğini şu şekilde özetleyelim.

  hoca diyor ki; bu sene ezeli rakipler iyi durumda, bjk istim üstünde, fb zaten 18 transfer ile lige favori girmişti, şimdi de mesut özil ve stoper gibi farklı transferler ile iyice güçlenecek. şimdi siz yönetim olarak benim elime bunlarla baş edecek oyuncuları, kadroyu vermezseniz, kusura bakmayın kaçan şampiyonluk direkt size yazar. ey taraftarlar bakın, ben şapkadan tavşan çıkara çıkara ilerliyorum ama yetmez, superman değilim. olası başarısızlığın müsebbibi mustafa cengiz ve abdürrahim albayraktır.

  peki haksız mı, olası başarısızlığa kılıf mı uyduruyor. tabi ki hayır. sonuna kadar haklı. bu sezonda şampiyon olamazsa, 2 sene şampiyonluktan uzak kalmış olacak ve bu terim için çok uzun br süre. taraftar nezdindeki kredisinin iş bilmez yöneticiler tarafından harcanmasını istemiyor.
 • 25
  anladığım kadarıyla herkesin hocanın zihnini okuduğu toplantı. ne kadar zeki, leb demeden leblebiyi anlayıp çorum'da çiftlik satın alan adam varmış arkadaş.

  bence hoca bu toplantıda istediklerini açıkça söyleyerek yeni abd başkanı biden'a selam çakmış. "bakın ben böyle net biriyim, türkiye ile uğraşmayın sakın qıpssss" anlamında konuşmuş. nasılsa sallamak serbest, ben de böyle düşünüyorum.