• 1
  bugüne kadar başlığının açılmamış olması enteresan. jose mourinho 'nun şampiyonlar ligi 2009-2010 sezonu 'nda inter 'in başındayken barcelona 'yı yarı finalde elerken çokça başvurduğu diziliştir. tabi ki bu taktiğin anlamı 6 stoper-bek orjin oyuncuyla sahaya çıkmak değildir, ancak ön libero-göbek oyuncularının bazıları stoperlerin arasına girerek maç içinde 6'lı savunmayı tamamlar. diğerleri de defans hattının önünde ceza yayının önünde bir savunma-pres-pas yollarını kapama bloğu oluşturur. orta sahada-rakip yarı sahanın hemen başlarında da sadece tek bir kişi bekler, her ihtimale karşın eğer olası bir kontratak girişimi olursa. * bu taktikteki tek amaç tamamiyle kapanmak, skorun üstüne yatılabildiği kadar yatmaktır. bizdeki çanakkale geçilmez denilen taktiğin pratikteki uygulamalarından birisidir.
 • 2
  rakiplerinden korkup maça defans yapma mantalitesiyle çıkan takımların sürekli uyguladığı sistem. dünyanın en eğlencesiz sistemi olabilir. sürekli kapanan takımların oynadıkları futbolda seyir zevki diye bir şey kalmıyor. büyük takımlara karşı illaki kapanırsınız ama bunu sürekli hale getirmek futbolu çirkinleştiriyor. en basit örneği aykut kocaman.
 • 7
  futbolun kendisine hazır olmadığı yıllarda rakipleri kanser eden jose mourinho taktiği. kanat oyuncularının beke, beklerin stopere dönüşmesi ile alan bırakmama üzerine kuruludur. her oyuncu kendi alanındaki rakibi tutar, rakip alan değiştirirse o alandan sorumlu oyuncu görevi devralır. bunu biz hareket halindeyken telefonlarımızın baz istasyonu değiştirmesine benzetebiliriz. ancak alanı terkeden rakip topla buluştuğunda tehlike yaratabilecekse oyuncu rakiple hareket etmeye devam eder.
  teoride çok sağlam olan bu taktik konsantrasyonu yüksek, sabırla boşluk arayan ve inisiyatif alan oyunculardan oluşan takımlara karşı pratikte dökülmüştür. klopp ve guardiola'nın takımlarının en net özelliği de budur: kapanan rakibe sabırla, paniğe kapılmadan düzenli olarak saldırmak. bu mentalite ile premiere league'de 100 gol barajını geçen liverpool ve manchester city jose mourinho'nun sonunu getirmiştir.
  bu taktiği barcelona'ya karşı kalenin önüne otobüs çekerek (yabancı kaynaklar bile "jose mourinho parks his bus" der.) maçın tek farkla bitmesini sağlamış, inter'i tur atlatarak kupaya yürümüş, benim ise 7400 küsür lira veren kuponumu yatırmıştır. bu kısım biraz subjektif oldu ama takdir edersiniz ki o yıllarda güzel paraydı.
 • 10
  şampiyonlar ligi, avrupa ligi gibi organizasyonlarda galatasaray'ın oynayabilmesi gereken sistemdir. çünkü kendinizden büyük takımları alt edebilmenin başka bir yolu pek de yok. hatta zor bela gol bulabildiğimiz derbilerde bile iş görebilir.

  fakat, bu sistemi oynamak için çok iyi kondisyon gerekiyor. topsuz koşu yapmak, devamlı rakip kovalamak çok zordur. bizim takımın yaş ortalaması ve fiziki durumu hakkında konuşmaya pek gerek yok sanırım.
 • 12
  15 mart 2020 galatasaray-beşiktaş maçında beşiktaş takımını sergen yalçın'ın sahaya çıkardığı diziliştir. nam'ı diğer mourinho'nun otobüs taktiğidir. n'koudou ve boyd bildiğin wing back yani kanat bek gibi oynamış, caner ile gökhan defansif bek gibi oynamıştır. bu tarz dizilişlerin dünyada liverpool, barca gibi takımlara karşı rakiplerce özel olarak sahaya çıkarıldığı düşünülürse takımımızla ne kadar gurur duysak azdır diye düşünüyorum.
 • 13
  29 şubat 2020 watford liverpool maçından sonra, liverpool'un 2019-20 sezonunda premier ligde ilk defa yenilmesiyle birlikte, popülerliğini artıran taktik. aynı zamanda 2 ocak 2021 galatasaray antalyaspor maçında da antalyaspor'un galatasaray'ı karşılarken kullandığı diziliş.

  bek oyuncularının içe yaklaşır, kanat oyuncuları da bek gibi konumlanır ve 6'lı bir savunma hattı oluşur.

  https://i2-prod.mirror.co.uk/...iverpool-Watford.jpg

  savunan takım kendi yarı sahasında neredeyse her yerde sayısal üstünlük oluşturabilir, sahanın her dikey alanı savunan takım tarafından işgal edilmiştir. haliyle fiziksel tempo üzerinden oynayan oyuncular için alanlar bu kadar daraldığında işler daha da zorlaşır. hücum eden takımdaki oyuncuların dar alandaki yetenekleri daha belirleyici olur. 2 ocak 2021 galatasaray antalyaspor maçında maçın en iyi oyuncularından biri arda turan'dı. çünkü yukarıda değindiğim gibi dar alan becerileri yüksek bir oyuncu.

  oyuncu özellikleri ve kalitesi haricinde özellikle ilk yarıda oyunun genişliğini artırma ve yönünü değiştirme noktasında da sıkıntı yaşadık. linnes'in çizgiyi omar veya saracchi gibi tek başına kullanamayacağını kabullenmemiz lazım. ikinci yarının başında oğulcan'ın oraya yaklaşmasıyla genişliği de sağlamaya başladık. hatta pozisyon bulmaya da başladık ama kırmızı kart her şeyi değiştirdi.

  feghouli ve omar'ın olmayışı bizi her anlamda zorlayacaktı. ama antalyaspor'un katı bir 6-3-1 oynaması işimizi daha da zorlaştırdı.
 • 15
  pandemi öncesi oynanan 15 mart 2020 galatasaray beşiktaş maçı ile sergen yalçın tarafından bize karşı oynanan oyun. hatta hatırlayanlar emre özcan bununla ilgili güzel bir yazı yazmıştı.

  https://tardini.co/...r%C4%B1-47aac71785c1

  bu sene de özellikle 3-0 kazandığımız 5 aralık 2020 galatasaray hatayspor maçı ile rakipler bizi böyle karşılamaya başladı. bir şanssızlığımız da maçların seyircisiz oynanması yoksa tribünlerin boğucu atmosferine ile rakipleri hata yapmaya sürükleyebiliriz.

  gol atma şeklimizi sadece akan oyun üzerinden kurgulamak yerine duran top çalışmamız gerekiyor. korner ya da duran top yardımıyla gol bulmamız gerekiyor. yoksa derinde savunma yapan, önündeki kanatları disiplinli şekilde getirmeye devam eden takımlara karşı zorlanmaya devam edeceğiz.
 • 17
  2 ocak 2021 galatasaray antalyaspor maçı için konuşacak olursak en sonda ki 1 fazla.

  bu sistemde oynayan takımlara karşı ceza sahasına girmek oldukça güç. uzaktan şutlar denemeli yada sıfıra inerek topları penaltı noktası ile ceza sahası yuvarlağı arasına bir yere çıkarmalıyız.

  bu arada donk çok iyi niyetli olsa da orta saha da topu çok yavaş çeviriyor. yavaş oynarsan rakip yerleşir, topu çok hızlı çevirmeliyiz.
 • 18
  dün şöyle bir entry girmiştim (bkz: #3048996)

  bunun üzerine 6-3-1 oynayan takımları, bu takımların savunmasının nasıl kırıldığını ve kıran takımların hücüm repertuarlarını araştırmaya başladım. açık kaynaklarda tamamını izleyebileceğimiz çok az maç vardı. bunlardan biri de 17 haziran 2016 ispanya türkiye maçıydı. o dönem bazı özel işlerimden dolayı bu maçı izleyememiştim. maç genel olarak prim kavgası vs. gibi saha dışı konulardan okunduğu için de maçın taktik detaylarına hakim değildim. bu nedenle o maçta 6-3-1 savunduğumuzu da bilmiyordum. bu formasyonla savunduğumuzu öğrenince maçı incelemek istedim. merak edenler için maçın analizi şurada var: https://spielverlagerung.com/...e-possession-issues/

  benim odaklandığım nokta tüm maçın analizinden ziyade ispanya'nın 6-3-1'e karşı 0-0'ı nasıl oynadığıydı. bu entryde de skor 1-0 olana kadar ki bazı detaylar yer alacak. takımların kadroları şu şekilde:
  https://gss.gs/8kL.jpg

  yukarıda bahsettiğim gibi ispanya'yı 6-3-1 savunmuşuz. ispanya bizim yarı sahamıza geçtiğinde arda ve hakan çalhanoğlu bek oyuncusu gibi kenarlara yaklaşmışlar.
  https://gss.gs/tnb.jpg

  merkezdeki üçlüde ozan-selçuk-oğuzhan var. bu üçlü topla beraber kayıyor, topa yakın olan oyuncumuz topla oynayan rakip oyuncuya doğru prese gidiyor. presi yapan oyuncunun arkasında boşluklar oluşuyor. ispanyol oyuncular bu boşlukları iyi değerlendirmiş. bunu golde ve golden önceki pozisyonlarda göreceğiz.
  ispanya ise 4-3-3 oynamış. kanatlarda nolito ve david silva var. bu 2 oyuncu çoğu zaman içeri devrilmiş. david silva'nın nolito'ya oranla daha serbest bir rolü var, yer yer sol kanata kadar gelmiş.

  maçın ilk 25-30 dakikası ispanya'nın ciddi bir tehlikesi yok. bireysel zorlamalar ve bazı cılız kenar ortaları var. bu dakikadan sonra ispanyolların hücum repertuarındaki farklı seçenekler devreye girmeye başlamış. 29. dakikada maça sağ kanatta başlayan david silva sola geliyor.
  https://gss.gs/ey4.jpg

  silva'nın gelişiyle ispanyolların sol taraftaki sayısal üstünlüğü artıyor. buna "aşırı yüklenme" anlamına gelen "overload" deniyor. soldaki alanda ispanya'nın 5 bizim 4 oyuncumuz var.
  https://gss.gs/1WN.jpg

  gökhan gönül'ün savunduğu alanda david silva ve nolito var. nolito içeri devriliyor, david silva hareket etmiyor. gökhan gönül david silva'yı demarke bırakmamak için nolito'ya basamıyor. ispanya "beki manipüle ediyor". nolito tehlikeli bir yerde topu alıp, dönüyor ve ispanya maçta ilk defa 6-3-1'i delerek tehlikeli bir pozisyon oluşturuyor.
  https://gss.gs/kJz.jpg

  dakika 31'de ispanya yine sol tarafta çoğunluk oluşturuyor. bu sefer sol tarafa yaklaşan isim morata. savunmamız hafifçe o tarafa kayıyor. aslında top ortada olmasına rağmen savunmamız kendi sağına kaymış. çünkü bu kez o bölgede rakipten eksik kalmak istemiyoruz. busquets'in vücut postürü de topu bu çoğunluk bölgesine yollayacak gibi duruyor.
  https://gss.gs/0NJ.jpg

  ama busquets sağa iniesta'ya dönüyor. savunmamız topun olmadığı kanada kaydığı için, iniesta-silva-juanfran'ın olduğu tarafta daha az savunmacımız ve daha fazla boş alan var. ispanya, iniesta-silva-juanfran üçlüsüne 3'e 3'lük bir izole alan oluştuyor. oğuzhan iniesta'ya baskıya çıkıyor ve arkasında bir boşluk oluşuyor. o boşluğu david silva dolduruyor.
  https://gss.gs/LmS.jpg

  silva boş alanda topu alınca caner basmaya çıkıyor. bu kez de caner'in arkasında bir boşluk oluşuyor ve juanfran o boşluğa koşu yapıyor. juanfran'ın geriye çevirdiği topla ispanya 2. ciddi tehlikesini oluşturuyor.
  https://gss.gs/Q3a.jpg

  dakika 34 yani golün geldiği dakikaya geliyoruz. atak başlangıcında sol tarafta nolito ve alba çizgiyi beraber kullanıyorlar. nolito içe devrilip alba'ya boş bir alan oluşturuyor ve busquets topu alba'ya atıyor.
  https://gss.gs/CAj.jpg

  alba tekrar iniesta'ya dönüyor. iniesta da çizgiye inmiş durumda, şu an çizgiyi kullanan 3 ispanyol oyuncu var. ozan tufan iniesta'ya baskıya çıkıyor. arkasında boş bir alan bırakıyor. bu kez bu alanı dünyanın en zeki orta saha oyuncularından biri olan busquets dolduruyor.
  https://gss.gs/kvk.jpg

  busquets topu aldığında selçuk baskıya çıkıyor. bu esnada selçuk'un alanı da boşalıyor. gökhan gönül bu alanı boş bırakmamak için içe doğru yaklaşıyor ve çizgi boş kalıyor. atağın başlangıncında alba çizgide hem genişliği sağlıyor hem de hakan'ın bulunduğu noktada sabit kalmasını sağlıyor. bu sayede, gökhan'ın da daralmasıyla, çizgiyi savunan kimse kalmıyor ve alba için de ilerleyecek bir alan kalıyor.
  https://gss.gs/4lR.jpg

  alba çizgide topu aldığında savunma hattı içe gömülmüş ve sol kanatta ispanya 2'ye 2 bulmuş durumda.
  https://gss.gs/PH3.jpg

  alba geriye nolito'ya dönüyor. top nolito'ya gelirken savunmamız da tekrar öne çıkmaya çalışıyor.
  https://gss.gs/7Jm.jpg

  savunma öne çıkarken nolito bir ters top atıyor ve morata kafa vuruşu ile golü buluyor.
  https://gss.gs/Rr4.jpg

  sonuç:
  ispanya'nın 6-3-1'i açmasında oyuncularının dar alan becerileri ve pozisyon bilgileri çok büyük yer tutuyor elbette. mevzubahis oyuncular yıllardır dünyanın en büyük kulüplerinde oynayan oyuncular. her boşluğu anında görüp, anında o boşluğa oynayabiliyorlar. topu dolaştırma hızları da çok yüksek. bu oyuncuların karşısına mehmet topal-hakan balta gibi orijini stoper olmayan iki oyuncuyla çıkmamız da 6-3-1 kırılmasında yer tutuyor tabii ki. ama yine de bir tarafa aşırı yüklenip sayısal çoğunluk oluşturma, yetenekli oyuncularına izole alanlar oluşturma, çizgiyi 2 veya 3 oyuncuyla kullanmaları gibi detaylar da kesinlikle incelenmeye değer.