• 1
  https://tr.beinsports.com/...saray-hk-kayserispor (3.26-3.40 arası)

  23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı'nın 92. dakikasında hasan hüseyin acar'ın martin linnes'in hem sağ hem de sol ayağına ayrı ayrı olmak üzere arkadan yaptığı müdahale ile düşürmesi sonucu verilmeyen penaltıdır. pozisyon öyle bir pozisyon ki hasan hüseyin acar, martin linnes'in sağ ayağına vuruyor, sol ayağına vuruyor, topa da vuramıyor. yani pozisyon öyle bir pozisyon ki penaltı kararı verilse sosyal medyadaki fbjk'liler "böyle penaltı yanlışlıkla yapılmaz" denip hasan hüseyin acar suçlanır maç satmakla.

  bugünkü yönetimi bazı galatasaray taraftarları tarafından çok beğenilmiş olan orta hakem turgut doman görüldüğü üzere pozisyonu gayet net bir şekilde görüyor;

  https://gss.gs/5h5.png

  karşılaşmada video yardımcı hakem sisteminin de devrede olduğunu hatırlatmak gerek. var hakemi de yönetimimizin 2 ay önce beyaz sayfa açtığı ali palabıyık.

  pozisyonun çeşitli mecralardaki yansımaları;

  ekşi sözlük : 3 büyüklerin maçlarında istisnasız her olaya başlık açılan mecrada başlığı bile açılmadı.

  twitter : gündem olmadı.

  galatasaray sözlük : gündem olmadığı gibi, hakemin harika maç yönettiğini söyleyenler çıktı.

  mustafa cengiz yönetimi : esas ortalığı yıkması gerekenler bu arkadaşlar ama her zaman olduğu gibi hakkımızı savunmaktan acizler.

  fatih terim : üzücü bir şekilde hoca da gündeme getirmedi bu pozisyonu. belki maçın genel dinamiklerinden (penaltı+kırmızı olması, çok iyi oynayıp golü atamamamız vs.) ve aleyhindeki algıdan dolayı konuşmak istemedi ama +5 uzatmayı eleştirmiş olup bu pozisyon hakkında konuşmaması yanlış.

  pozisyonun penaltı olduğunu gündeme getirmeye çalışan bir avuç galatasaray taraftarı : kale bile alınmadılar, hatta inanılmaz bir şekilde kendi renktaşları tarafından eleştirildiler.

  yanlış anlaşılma olmasın bu arada. pozisyon tartışmalı bir pozisyon değil, tartışmasız bir penaltı ve verilmemesi 2 puanımıza mal olan bir penaltı.

  gerçi sen camia olarak (yönetim, futbolcu, teknik ekip, taraftar) bu penaltının verilmemesine gereken tepkiyi göstermiyorsan başına gelecek budur. süper lig 2018-2019 sezonu'nun ilk yarısında da aynısı oldu, süper lig 2019-2020 sezonu'nun pandemi sonrası bölümünde de.

  hala "özeleştiri yapacağım ben, hakemlere ses çıkarmayacağım" kafası hakim. yazık gerçekten. iyi oynamamıza rağmen kolay maçta puan kaybettik, eksikler canımızı çok yaktı, bireysel hatalar canımızı çok yaktı, belki değişiklikler de hatalıydı... hepsi düzelir.

  ama şu "reaksiyonsuzluk" hiçbir zaman düzelmeyecek gibi duruyor. ben galatasaray'ı takip etmeye başlayalı beri (2004) aynı reaksiyonsuzluk, aynı hakkını savunamama, aynı acziyet devam ediyor. rakiplerimizden nispeten daha iyi yönetildiğimiz, winner genlerine sahip olduğumuz ve fatih terim gibi bir efsaneye sahip olduğumuz için şampiyonluklar, kupalar geliyor ama hiçbir zaman istediğimiz, hak ettiğimiz dominasyonu sağlayamıyoruz. çünkü saha dışında çok güçsüzüz. bu 2004-2020 arası da böyleydi, 1925-1985 arası koca 60 yıl boyunca da böyleydi. 1985-2004 arasında belki biraz gücümüz olmuştur, o da belki. 2020 sonrası dönemde de aynı durum uzun yıllar boyunca devam edecek gibi duruyor.

  - bu "reaksiyonsuzluk" takımımızın 3 lig alta düşecek derecede şike yapmış olan rakibinin şikesinin ortaya çıkmasının üzerinden 1 sene bile geçmeden deplasmanda şampiyonluk maçına çıkmasına neden oldu.

  - bu "reaksiyonsuzluk" süper lig 2017-2018 sezonu, süper lig 2018-2019 sezonu gibi aleyhimize yapılmamış hakem hatasının kalmadığı 2 sezonda hakemlere rağmen aldığımız şampiyonlukta dahi medya ve sosyal medyada algının tam tersi olmasına neden oldu.

  - bu "reaksiyonsuzluk" süper lig 2019-2020 sezonu ve hatta süper lig 2016-2017 sezonu'nda umutlarımızın göz göre göre çalınmasına neden oldu.

  - bu "reaksiyonsuzluk" yayıncı kuruluşun camiamızla yıllardır alenen taşşak geçmesine neden oldu; (bkz: #3009743) ve (bkz: #3011785).

  - bu "reaksiyonsuzluk" süper lig 2010-2011 sezonu'nun başından beri 3 büyükler arasında hakemler konusunda en "şanslı" takım olan fenerbahçe'nin ve bu konuda 2. en şanslı olan beşiktaş'ın mağduru oynayıp galatasaray'ı şeytanlaştırmayı başarmasına neden oldu;

  (bkz: #3001688)

  süper lig 2010-2011 sezonu'nun ilk günü ila 24 ekim 2020 saat 18.15 tarihi arasında;

  rakibinin gördüğü sarı kart - gördüğü sarı kart (fazla olan hakem yönünden daha şanslı);

  galatasaray = +172
  fenerbahçe = +220
  beşiktaş = + 194

  rakibinin gördüğü kırmızı kart - gördüğü kırmızı kart (fazla olan hakem yönünden daha şanslı);

  galatasaray = +11
  fenerbahçe = +25
  beşiktaş = -2

  kullandığı penaltılar - rakiplerinin kullandığı penaltılar (fazla olan hakem yönünden daha şanslı);

  galatasaray = +26
  fenerbahçe = +33
  beşiktaş = +29

  not: istatistiklerin daha detaylı hali entry'de var.

  - bu "reaksiyonsuzluk" tff, mhk, pfdk ve tahkim kurulu gibi futbolu yöneten kurullara ve medyaya çoğu galatasaray kompleksi ve galatasaray düşmanlığı'na sahip olan fbjk'lilerin dolmasına sebep oldu.

  - hatta ve hatta bu "reaksiyonsuzluk" bize beko basketbol ligi 2010 - 2011 sezonu, beko basketbol ligi 2013-2014 sezonu ((bkz: 3 haziran 2014 fenerbahçe galatasaray basketbol maçı)), kadınlar basketbol ligi 2012-2013 sezonu ((bkz: 26 nisan 2013 fenerbahçe galatasaray kadın basketbol maçı)) ve 2013 erkekler basketbol türkiye kupası ((bkz: 10 şubat 2013 fenerbahçe ülker galatasaray basketbol maçı)) şampiyonluklarına mal oldu.

  3 lig, 1 türkiye kupası şampiyonluklarından bahsediyoruz, mahalle kupaları değil yani. trabzonspor'u 3 temmuz'un üstüne gitmemekle suçlayan taraftarımızın gıkı bile çıkmadı beko basketbol ligi 2010 - 2011 sezonu'nda. sanki hakkımızı çatır çatır yememişler gibi, sanki recep ankaralı - semih özsoy ses kaydı çıkmamış gibi unutuldu gitti o sene, o seneler. beko basketbol ligi 2010 - 2011 sezonu'nda hakkımızı yedirmeyeceğimiz yerde; ya da ülkenin en büyük camiasıyız ya, hakkımızı yiyenlere gereken mesajı verip bir daha hakkımızın yenmemesini sağlayacağımıza maça çıkmayıp tişört bastırdık ve o bize yetti. ben aklıma geldikçe hala çıldırıyorum beko basketbol ligi 2013 - 2014 sezonu'na, ama özellikle renktaşlarımın "asalet mecbur kılar" diyip geçmelerine. adamlar bir sezonun emeğini çaldı ve "asalet mecbur kılar" diyip geçtik, hala inanamıyorum.

  - bu "reaksiyonsuzluk" dünya tarihinde belki de bir ilk, rakibimizin yaptığı şikeden mağdur olmasına ve yaptıkları kanıtlı itiraflı şikenin suçunun bize kalmasına neden oldu.

  - bu "reaksiyonsuzluk" az daha 12 mayıs 2012 fenerbahçe galatasaray maçı rakibimizin sahaya istettiği kupayı kaldırmamıza izin vermemesine yol açacaktı, 40 yılın başı gereken reaksiyonu vererek bu rezilliği engelledik çok şükür.

  - bu "reaksiyonsuzluk", korkum o ki rakiplerimizin türkiye kupası kadar bile şampiyonluklara eklenme hakkı olmayan 1925-1955 arası kupaları da (bkz: #2962464) hanelerine ekleyip şampiyonluk sayılarını kendi lehlerine ciddi ölçüde değiştirmelerine neden olacak.

  bu "reaksiyonsuzluk" daha aklıma gelmeyen birçok haksızlığa maruz kalmamıza neden oldu/oluyor/olacak.

  ama çok sevgili galatasaray taraftarı (çok az bir kısmı hariç) ve çok sevgili galatasaray yönetimleri izlemeye devam etsin, oh ne güzel. demek ki basketbolda 3 senede 4 kupamızın elimizden alınmasını, istisnasız tüm şampiyonluklarımızın karalanmasını, aleyhimizdeki felaket hakem kararlarını, 2016-17 ve 2019-20 gibi sezonlarda başımıza gelenleri, medyadaki ve kurumlardaki galatasaray düşmanlığını vs. vs. benden daha "olgun" karşılayabiliyorlar. ben bu saydıklarımı sindiremiyorum, demek ki camianın %99'u sindirebiliyor. sanırım midemde bir hazım problemi var. bu tip sıkıntılara "the blue pill" diye bir ilaç iyi geliyormuş, onu deneyeyim bari.

  not: entry çok dallanıp budaklandı, bu maç özelinde son 10 senemizinin, hatta daha öncesinin röntgenini çekmeye çalıştım ve entry belki de bağlamından biraz koptu. sonuç olarak 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı'nın 90+2'sinde skor 1-1 iken %100000 penaltımız verilmemiş ve 2 puanımız gasp edilmiştir. maalesef birkaçımız hariç galatasaray camiası da dahil olmak üzere kimse bu durumu umursamamıştır.

  edit: hem sağ hem de sol ayağa ayrı ayrı olmak üzere topa da dokunmadan arkadan müdahale yapıp rakibini ceza sahası içinde düşürmenin penaltı olmadığını da öğrenmiş olduk (!). sözlüğümüzün güzide yazarlarının ikna olması için linnes yumruk yemeliydi demek ki.
 • 7
  burada tartisilmasi bile abes olan net penaltidir.

  ceza sahasi icerisinde yapilan her faul penaltidir. bunun hafifi agiri yok. bu terimleri kim cikardi anlamiyorum.
  ayrica arkadan sarj olmaz, omuz omuza sarj olur. bir oyuncuya, topla alakan yoksa, hele hele arkadan dokunamazsin bile, ki baya linnesin gitmesini engellemis kayserili oyuncu. adamin topla alakasi yok. linnes topu saklarken bodoslama girmis adam linnese arkadan. ufak bir temas da kesinlikle degil. omuz omuza bir mucadele hic degil.

  bu pozisyonda penalti yoksa linnes'e sari kart olmali cunku kayserili adam topa degmiyor. kurallar bunu gerektirir.

  penalti degil diyen arkadaslara once kurallari ogrenmelerini tavsiye ederim.
 • 9
  aleyhimize verilse ortalığı yangın yerine cevirecegimiz pozisyondur. lehimize verilmedi diye söylenmek tabiri caizse aglamak galatasaray taraftarına yakışacak hareketler degildir. senin rakibin 10 kişi kalmış, daha da önemlisi maçın başından beri bes kuruşluk top oynamamış. sen gerek laubalilikten gerek sacma taktiklerden maçı berabere duruma getirmesine yardimci olmuşsun rakibinin.. en az 5 fark olması gereken maçı vermişsin resmen.
  ben sıkıldım artık hakemlerden konuşmaktan ki 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçı özelinde hakem son derece iyi maç yönetmiştir. verilen penaltı da ben mugdat'ın ilk temasını görmemiştim mesela ama adamlar gördü, verdi penaltıyı.
 • 13
  hakemin maç boyunca verdiği kararlarla bir ilgisinin olmadığı pozisyondur.

  maçın geri kalanında düzgün maç yönetmiş olması, bu pozisyona penaltı çaldığında başına gelecekleri bilmediği anlamına gelmiyor. son dakikada galatasaray'a verilecek bir penaltı kariyeri boyunca kendisine hatırlatılır. tabii bu maçı bitirebilirse. o anda sahada kayserispor takımının oyuncusu olan miguel lopez'in akhisarspor takımı ile yapılan kupa maçında* ali koç operasyonlarının gazına gelip çıkardığı rezaleti hatırlarsanız demek istediğimi anlarsanız. (işin kötü yanı o maçtaki diğer ucuz kahraman da şimdi gs kalesinde.) bunlar sadece galatasaray maçlarında olabiliyor.

  dolayısı ile gs lehine olan bu pozisyona öyle olduğunu düşünse bile penaltıyı veremezdi. verseydi "düzgün maç yöneten" değil "galatasarayı kurtaran hakem" olarak anılacağını biliyordu çünkü. uzatmaları da ekleyemedi zaten. ayrıca ilk penaltıyı da vermemişti hatırlatırım.

  gs taraftarını rahatsız eden şey, aynı pozisyonun fenerbahçe lehine son dakikada çalınacağından emin olmasıdır. fenerbahçe lehine son dakikada verilecek bir penaltının verilememesinden daha zor olduğunu, buna rağmen aynı koşullarda galatasaray lehine verilecek bir penaltı kararının vermemekten daha zor olduğunu net olarak görüyor olmasıdır.

  ayrıca, pozisyon evrensel futbolda kesinlikle penaltı olmamalıdır. ancak kriterlerin fenerbahçe maçlarında nasıl belirlendiği ortadayken, galatasaray maçlarında premiere league kriterleri ile değerlendirme yapmak doğru değildir.

  dolayısıyla pozisyonun penaltı olarak kabul edilmesi mi edilmemesi mi daha doğru olur tartışması, bu başlığın konusu değildir. kriterler diğer maçlarda çizilmektedir ve mevzu bu kriterlere göre ne olacağıdır.
 • 15
  kimi takımların futbolcuları şapkadan tavşan çıkarır. bizim futbolcularımız ve taraftarımız bu pozisyonda penaltı bekler...
  bu pozisyonun neresi penaltı anlamış değilim. başka bir maçta, yanlış olarak buna benzer penaltı verilmesi bu pozisyonun penaltı olduğu anlamına gelmiyor. dünkü maçın özetine bakarsanız çok pozisyon yakalamış ve bunları skora çevirme becerisi gösterememiş bir takım vardı sahada. ancak kesinlikle penaltısı çalınmış bir takım yoktu...
 • 16
  bu ve diğer mecralardaki galatasaray taraftarlarının genelinin de penaltı olmadığı görüşünde birleştiği pozisyon. bu görüşe tabii ki saygı duymakla birlikte bana tuhaf gelen bir nokta var. anlayamadığım şey şu, bu pozisyonun penaltı olmadığı düşüncesinde olan bu mecrada yahut diğer mecralardaki hiç kimse, ceza sahası içinde topa müdahale edemeyip rakibinin iki ayağına ayrı ayrı arkadan rakibin dengesini bozup düşürecek şekilde müdahale etmenin neden penaltı olmadığını açıklamıyor maalesef. ben şahsen şunu söyleyebilirim ki bu pozisyon aleyhimize penaltı verilse kararın yüzde yüz haklı olduğunu düşünür, hakeme zerre ses çıkarmam ve penaltıya sebebiyet veren oyuncumuza söverdim. ve şuna da inanıyorum ki bu pozisyon bizim ceza sahamızda olup devam kararı çıksa karşılaşmanın hakemi turgut doman'ın hakemlik kariyeri başlamadan biterdi.
 • 17
  marcao herhangi bir takımın futbolcusuna yapmış olsa var'da cıvığı çıkana kadar incelenip verilecek,

  sivasspor, galatasaray ile maçlarından önce "bize hiç penaltı verilmeldi" diye ağlamış olsa var'a bakılmadan verilecek,

  beşiktaşlı bir futbolcuya yapılsa soğukkanlı bir şekilde verilecek,

  fenerliye yapılsa hareket bitmeden penaltı noktasına depar atılacak,

  trabzonspor'un "milliyetçilik" edebiyatına göre işlem yapılacak,

  anadolu takımları arasındaki maçlarda da eyyama göre verilecek penaltıdır.

  ingiltere'de penaltı değildir, ligimizde sadece galatasaray'a penaltı değildir.

  bunlarla beraber, dünkü* pozisyonun çok daha hafiflerine sadece "temas" vurgusuyla, top auta çıktıktan/çıkmak üzere olduktan, pozisyonlar tamamen kaybolduktan sonra gerçekleşmiş temaslarda galatasaray aleyhine defalarca penaltılar çalınmış, maçların seyri galatasaray aleyhine değiştirilmiş veya koparılmıştır. aklıma gelen ilk örnekler 2 kasım 2018 galatasaray fenerbahçe maçı muslera-isla pozisyonu, 8 mart 2020 sivasspor galatasaray maçı seri-fernando pozisyonu, 5 temmuz 2020 galatasaray trabzonspor maçı donk-sorloth pozisyonu.

  bizim oyuncularımız en ufak temasta kendi atma, yerlerde yuvarlanma, çığlıklar atma şovlarına girmediği için de çok daha sert temaslarda lehimize verilmeyen penaltılar da vardır. 22 eylül 2019 yeni malatyaspor galatasaray maçında andone'nin kaleciden tekme yediği ama ayakta kaldığı için tartışılmayan, normalde biz 1-0 öndeyken kırmızı kart ve penaltıyla sonuçlanması gereken bir pozisyon vardı ve bu maçta 89.dakikada bize yapılan faul rakibe verildi, serbest atışın devamı kalemizde gol oldu, maç 1-1 bitti.

  operasyon çocuğu bazı hakemler, galatasaray'a karşı oluşturulan algıdan güç alarak; doğru da olsa lehimizde karar vermekte zorlanıyor. lehimize verdikleri doğru kararlardan sonra rakibe de bir şey uydurup dengelemeye çalışıyorlar. bize karşı eyyamı bile orantısız yapıyorlar. 21 haziran 2020 galatasaray gaziantep fk maçı art niyetin ve operasyon çocukluğunun net bir örneği. dün de, muğdat-linnes pozisyonunu tespit edip penaltı verdirdiği için ikincide incelemeyi bize hak görmedi var hakemleri... ki yabancı olmadığımız hatta en sevdiğimiz! operasyon çocuklarından bir tanesiydi.

  dünkü pozisyonda var'a bakılmamasından sonra 8 aralık 2018 galatasaray çaykur rizespor maçı son dakikasındaki linnes-abdullah pozisyonu aklıma geldi. o müdahale eyyama bile konu olmaması gereken çok net bir penaltıydı ama var'a gidilmemişti. o rizespor maçı ile dünkü kayserispor maçının senaryosu da benzer şekilde gerçekleşti. iyi oynadığımız ancak takım olarak saçma sapan hatalarla beraberliğe gelen maçlar ve penaltılara kadar hakemlik bir durum da yok. o sene şampiyon olmuştuk. umarım en sonu da benzer olur.

  edit 2: ben pozisyonun futbolun sertliği içinde olduğu fikrindeydim ancak kafama takıldı tekrar izledim. arkadan ve bacaktan nizami olmayan iki tane şarj var (biz yapsak buradan fırsatı kaçırmazlar). ayrıca bu başlığın amacının sadece penaltı değil; galatasaray'a karşı oluşturulan algı, hak gaspları ve bunun karşısında gerek yönetimler gerek taraftarlar olarak gereğinden fazla pasif kaldığımıza dikkat çekmek olduğunu ve çok önemli bir başlık olduğunu düşünüyorum.
 • 20
  geçen hafta oynanan 23 kasım 2020 galatasaray kayserispor maçında alenen 2 puanımıza mal olmuştur. o gün konuşmayan, hakkını aramayan galatasaray taraftarı, bugün oynanan maçta (28 kasım 2020 çaykur rizespor galatasaray maçı) takımının elde ettiği hak edilmiş penaltı yüzünden yerde yere vurulmasına çanak tutmuştur. galatasaray taraftarı hakkını aramayı umarım öğrenir. yoksa hak ettiklerimizi de elimizden alırlarken "hakemi de yenmeleydik." diye kendini avutmaya devam eder.